USG Tarczycy

Tarczyca to jeden z ważniejszych gruczołów w organizmie człowieka odpowiadający za produkcję trójjodotyroniny (T3), tyroksyny (T4) i kalcytoniny, które to mają niebagatelny wpływ na działanie wielu układów oraz na metabolizm. Ma ona kształt podkowy i znajduje się w przedniej części szyi, pomiędzy tętnicami a obejmując tchawicę oraz przełyk. Pracę tarczycy kontroluje inny gruczoł, przysadka mózgowa, która to produkuje hormon tyreotropowy, nazywany w skrócie TSH. Poziom tego hormonu wpływa na ilość wydzielanych przez tarczycę T3 oraz T4.

Choroby tarczycy

Związane są one głównie z nieprawidłowym wydzielaniem hormonów. Kiedy tarczyca produkuje ich za mało mówimy o niedoczynności, a jeśli produkuje za dużo, o nadczynności. Przyczyn takiego stanu może być bardzo wiele. Począwszy od nieprawidłowego wpływu przysadki mózgowej, poprzez uszkodzenia tarczycy lub nowotworu, a kończąc na chorobach autoimmunologicznych, związanych ze złym działaniem naszego układu odpornościowego, takich jak Hashimoto.

Diagnostyka

Podstawowym badaniem mającym na celu określenie stanu gruczołu jest USG tarczycy Łódź. Jest to badanie nieinwazyjne, bezpieczne i może być wykonywane u każdego pacjenta, w tym u kobiet w ciąży. Polega ono na utworzeniu obrazu komputerowego tarczycy, uzyskiwanego poprzez analizę fal ultradźwiękowych, odbitych od tkanek gruczołu. Dzięki USG tarczycy lekarz wykonujący badanie może ocenić jej wielkość, strukturę wewnętrzną oraz położenie. Dodatkowo można wykryć stany zapalne, zwapnienia czy guzki oraz torbiele.

Badanie przeprowadzane jest na nowoczesnym sprzęcie generującym kolorowy obraz 2D i 3D tkanek tarczycy.